Udział i zaangażowanie jak największej liczby obywateli w sprawy publiczne kraju, ale przede wszystkim własnych, lokalnych środowisk jest jedną z podstaw demokracji i samorządności. Dotyczy to także seniorów. Ich aktywność w uniwersytetach trzeciego wieku, Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, branżowych organizacjach emeryckich i lokalnych stowarzyszeniach dobrze służy Polsce. Jedną z formą tej służby są powstające od kilku lat gminne rady seniorów. Formalne podstawy ich powoływania daje od 2013 roku art. 5c Ustawy o samorządzie gminnym, wskazując na „konsultacyjny, doradczy i inicjatywny" charakter rad seniorów. W województwie warmińsko-mazurskim tylko kilkanaście samorządów skorzystało dotąd z tej możliwości.
Odpowiadając na zachodzące przemiany demograficzne oraz uwzględniając istotną rolę środowisk seniorskich w kształtowaniu polityk publicznych, w pażdzierniku 2018 roku powołano Społeczną Radę Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Powołanie Rady jest wynikiem wieloletniego wdrażania w regionie programu „Polityka senioralna województwa warmińsko-mazurskiego na lata 2014-2020" oraz partnerskiej, systemowej współpracy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego z Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa z Olsztyna, a także z wieloma innymi organizacjami, samorządami i instytucjami. Wśród dwudziestu ośmiu członków Rady są przedstawiciele poszczególnych organizacji seniorskich, reprezentanci siedemnastu powiatów, wybrani oddolnie przez konferencje plenarne środowisk seniorskich w poszczególnych powiatach oraz jedna osoba reprezentująca Marszałka Województwa. Rada jest ciałem o charakterze inicjatywnym, doradczym i konsultacyjnym Marszałka Województwa. Główny cel jej działania to tworzenie warunków do wykorzystania potencjału środowisk senioralnych poprzez ich reprezentowanie, wzmacnianie i integrowanie. Na obecną kadencję Rada ustanowiła trzy hasła przewodnie dla swoich działań, w tym m. in. „Teleopieka w każdej gminie!" oraz „Rada seniorów w każdej gminie!"
Obecnie pomocą w formie usług teleopiekuńczych, współfinansowaną z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego objętych jest około tysiąca seniorów w ponad 50 miastach i gminach regionu. Jeżeli Państwa gmina jeszcze z tej możliwości nie skorzystała, bardzo do tego zachęcamy!
Kolejnym naszym hasłem i celem działania jest powołanie rad seniorów we wszystkich gminach województwa. Nie mamy wątpliwości, że to sprawa najbliższej przyszłości. Jednak im wcześniej rozpoczniecie Państwo pracę nad jej powołaniem i zaangażujecie środowiska seniorskie w życie lokalnej społeczności tym na pewno obopólne korzyści będą większe. Jako Społeczna Rada Seniorów Województwa Warmińsko-Mazurskiego deklarujemy wszelką pomoc jeśli chodzi o tryb powoływania rad, pomoc w opracowaniu potrzebnych dokumentów, organizacji spotkań szkoleń, a także zachęcamy do osobistych kontaktów z nami.
Rosnąca liczba osób starszych jest jednym ze znaków naszych czasów i poważnym wyzwaniem cywilizacyjnym. Sprostajmy mu razem!