Punkt przedszkolny funkcjonuje od 15 listopada 2013 r. w części budynku po ośrodku zdrowia. Jest czynny w godzinach od 8.00 do 13.00. Zajęcia prowadzą 3 nauczycielki (zajęcia dydaktyczne, język angielski, zajęcia logopedyczne).Jedna jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy (n-l kontraktowy), dwie w niepełnym( n-l mianowany i dyplomowany). Na pół etatu pracuje pracownik obsługi. Obecnie zorganizowano 1 oddział, do którego uczęszcza 10 dzieci, w wieku od 3 do 4 lat.
W przedszkolu znajdują się dwie przestronne, dobrze wyposażone sale, szatnia, dwa pomieszczenia socjalne, korytarz i sanitariaty. Ilość zabawek i pomocy dydaktycznych jest adekwatna do liczby dzieci.
Raz w roku ocenę przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w stosunku do pomieszczeń i sprzętu używanego w placówce oraz utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości przeprowadza Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku. Dbamy o terminową okresową kontrolę przewodów kominowych (stan techniczny przewodów dymowych, wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczo-kominowych) i przeprowadzamy dwa razy w roku (Zakład Usług Kominiarskich w Białymstoku) oraz częste czyszczenie przewodów spalinowych. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego sprawdzamy stan techniczny kotła CO (kontrola okresowa). Na początku roku szkolnego organizujemy próbną ewakuację budynku wraz z dziećmi i pracownikami.
W budynku rozmieszczona jest normatywna ilość podręcznego sprzętu gaśniczego zgodnie z wymogami. Warunki ewakuacyjne zgodne z obowiązującymi przepisami - drogi, kierunki i wyjścia ewakuacyjne oznakowane prawidłowo. W miejscu widocznym umieszczona jest instrukcja postępowania na wypadek pożaru z wykazem telefonów alarmowych. Dla budynku opracowana jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego. Ponadto roczny i pięcioletni przegląd budowlany budynku wykonujemy zgodnie z ustalonymi terminami. We własnym zakresie (dyrektor, konserwator, pracownik z uprawnieniami z BHP) wykonujemy szczegółowy przegląd placówki dwa razy w roku przed rozpoczęciem roku szkolnego i na wiosnę.
Innowacja pedagogiczna:
- „Przedszkolak przyjacielem przyrody”
Założenia innowacji i cele ogólne:
- stwarzanie szerokich możliwości aktywizowania procesów rozwojowych dzieci, zwłaszcza zdolności intelektualnych i zainteresowań poznawczych (obserwowanie, analizowanie),
- kształtowanie postawy nacechowanej wrażliwością i szacunkiem dla środowiska i całej ożywionej przyrody,
- pobudzanie do twórczego rozwiązywania problemów,
- pogłębianie wiedzy przyrodniczej poprzez aktywny i bezpośredni kontakt dzieci z przyrodą,
- propagowanie edukacji ekologicznej w życiu codziennym,
- rozbudzanie twórczej postawy wobec siebie i świata.
Konkursy:
- Międzygrupowy konkurs z okazji Dnia Ziemi pt. „ Moja ekologiczna zabawka”
- VIII Gminny Konkurs Recytatorski Twórczości Marii Konopnickiej pod hasłem: „Obraz wsi w twórczości Marii Konopnickiej”,
- Ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Zapobiegamy pożarom”.
Uroczystości:
- Dzień Babci i Dziadka, choinka szkolna
- Bal Przebierańców
- Pierwszy Dzień Wiosny. Zajęcia otwarte dla rodziców.
- Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
- Dzień Mamy i Taty
- Andrzejki
- Światowy Dzień Pluszowego Misia
- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek
- Dzień Przedszkolaka
- Dzień Jabłka i Marchewki
- Dzień Dziecka
- Dzień Truskawki
- Dzień Pieczonego Ziemniaka
Akcje charytatywne:
- Góra Grosza
- zbiórka plastikowych nakrętek
Ponadto przedszkole współpracuje z „Agencją Artystyczną MAT" z Olsztyna. Audycje muzyczne przyczyniają się do większego zainteresowania dzieci muzyką i wzrostu chęci ich uczestnictwa w przedstawieniach. Rodzice chętniej angażują się w imprezy organizowane przez przedszkole.